Konsultacija dėl dėI DK 57 str. 9 (išaiškinimas dėl išeitinių išmokų)

Esame VšĮ (Klaipėdos universitetas), kuri įforminta Registrų centre, profesinės sąjungos komiteto atstovai. „Specialus įstatymas numato, kad atleidžiamiems darbuotojams, vienoje vietoje dirbusiems 5–10 metų, iš specialaus fondo bus mokama 1 atleidžiamo darbuotojo per trijų mėnesių laikotarpį vidutinės algos dydžio išeitinė išmoka, 10–20 metų – 2 atlyginimų, daugiau negu 20 metų – 3 atlyginimų dydžio išmokos...“. Išmoka iš šio fondo bus skiriama, jei tarp atleidžiamo asmens ir darbdavio po atleidimo nebus sudaroma nauja darbo sutartis.“ Norėtume išaiškinimo: kas turėtų mokėti išeitines išmokas (darbdavys, SoDra ar kt.) atleidžiamiems darbuotojams už ilgalaikį darbą viešosiose įstaigose (mūsų konkrečiu atveju – universitete)?

KONSULTACIJA DĖL 2018-03-12 PAKLAUSIMO

Lietuvos Respublikos valstybinė darbo inspekcija prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (toliau – VDI) 2018-03-12 gavo Jūsų paklausimą. Vadovaudamiesi Lietuvos Respublikos valstybinės darbo inspekcijos įstatymo 6 str. 20 p. suteikta teise, pagal kompetenciją teikiame konsultaciją dėl prašymuose keliamų klausimų.

Lietuvos Respublikos darbo kodekso (toliau – DK) 57 str. 9 p. nustato, kad atleidžiamam darbuotojui įstatymo nustatyta tvarka papildomai išmokama ilgalaikio darbo išmoka, atsižvelgiant į to darbuotojo nepertraukiamą darbo stažą toje darbovietėje.

Ilgalaikio darbo išmokos mokėjimą reglamentuoja Lietuvos Respublikos garantijų darbuotojams jų darbdaviui tapus nemokiam ir ilgalaikio darbo išmokų įstatymas (toliau – Įstatymas).

Įstatymo 10 str. 1 d. nustato, kad teisę į ilgalaikio darbo išmoką turinčiam darbuotojui, jį atleidus iš darbo (pagal DK 578 str.) ir kai tarp jo ir darbdavio per trijų mėnesių laikotarpį po atleidimo nesudaroma nauja darbo sutartis, iš Ilgalaikio darbo išmokų fondo skiriama:

1) jo vidutinio mėnesinio darbo užmokesčio dydžio ilgalaikio darbo išmoka – kai darbo santykiai su darbdaviu atleidimo iš darbo dieną tęsėsi nuo penkerių iki dešimt metų;

2) dviejų jo vidutinių mėnesinių darbo užmokesčių dydžio ilgalaikio darbo išmoka – kai darbo santykiai su darbdaviu atleidimo iš darbo dieną tęsėsi nuo dešimt iki dvidešimt metų;

3) trijų jo vidutinių mėnesinių darbo užmokesčių dydžio ilgalaikio darbo išmoka – kai darbo santykiai su darbdaviu atleidimo iš darbo dieną tęsėsi dvidešimt ir daugiau metų.

Įstatymo 9 str.  2 d. nustato, kad ilgalaikio darbo išmoka išskyrus iš biudžetinių įstaigų ir Lietuvos banko atleistus asmenis, mokama iš Ilgalaikio darbo išmokų fondo. Pagal DK 57 str. iš biudžetinių įstaigų ir Lietuvos banko atleistiems asmenims aukščiau nurodyto dydžio ilgalaikio darbo išmokas moka juos atleidęs darbdavys.

 Atkreipiame dėmesį, kad VDI pagal savo kompetenciją nepasisako fakto klausimu, todėl paklausime nurodytu atveju, nustatant ar įstaiga yra biudžetinė, rekomenduotina įvertinti įstaigos steigimo dokumentus.   

Informuojame, kad konsultacijas bei aktualią informaciją dėl naujojo Darbo kodekso galite rasti skiltyje VDI interneto svetainėje www.vdi.lt skiltyje „Naujienos“. Neradus reikiamos konsultacijos rūpimu klausimu, siūlome kreiptis į VDI konsultaciniu telefonu (8 5) 213 9772. Pažymėtina, kad VDI specialistų nuomonė ir konsultacijos darbo ginčus nagrinėjantiems institucijoms neprivalomos.

Mums labai svarbi Jūsų nuomonė! Todėl kviečiame skirti kelias minutes ir įvertinti VDI Jums suteiktą konsultaciją. Tą padaryti galite čia: https://apklausa.lt/f/valstybines-darbo-inspekcijos-vdi-paslaugu-kokybes-vertinimo-anketa-1fpnfx2.fullpage

Asmenų aptarnavimo ir teisės taikymo                                                                   Vidutis Skirmantas skyriaus vyr. darbo inspektorius

Vidutis Skirmantas, tel. (8 5) 233 56 94, el. p.

Norėdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, naudojame slapukus (angl. cookies), kuriuos galite bet kada atšaukti. Daugiau apie slapukus.

Tęsdami naršymą svetainėje jūs sutinkate su slapukų naudojimo taisyklėmis.